Central Wyoming College, öğrencilerinin ve çalışanlarının kampüs içinde ve dışında birlikte çalışmasına yardımcı oluyor

Central Wyoming College'da, öğrenci ve çalışanların e-posta ve dokümanlarına erişebilmesi için kampüste bulunmaları gerekiyordu. Bu, okula ulaşmak için uzun mesafeler katedilen kırsal bölgede önemli bir güçlük demekti. Öğrenciler ve personelin bulunduğu yer neresi olursa olsun, ortak çalışmaya dayalı bir kültür oluşturmak isteyen CWC, Eğitim için G Suite'in bulut tabanlı araçlarından yararlanıyor.

Central Wyoming College (CWC) gibi küçük eğitim kurumları için öğrenci deneyiminin geliştirilmesi, kayıt sayısının yüksek tutulması açısından kritik derecede önemli. Günümüzde öğrenciler, sınıf arkadaşlarıyla birlikte çalışmak, öğretmenleriyle iletişim kurmak için esnek araçlar istiyor ve bu tür araçlara ihtiyaç duyuyorlar. Central Wyoming College CIO'su John Wood, "Büyük okullarda ne kadar hizmet sunuluyorsa bizim de o kadar hizmet sunmamız gerekiyordu. Örneğin, mobil cihazlarda çalışan uygulamalar," diyor. "Ancak maliyetleri sabit tutmak zorundayız. Ne BT bölümünün boyutunu ne de bütçemizi ikiye katlama olanağımız var. Bu nedenle, bulut tabanlı bir model iyi bir çözüm gibi görünüyordu."

Bulut tabanlı araçlar, öğrencilerin ve eğitim kadrosunun okula ulaşmak için uzun bir yol kat etmek zorunda olduğu kırsal bölgedeki bir meslek okulunun karşılaştığı kendine özgü güçlüklere de çözüm bulmuş durumda. Okulun 2000 öğrencisi dört kampüse dağılmış durumda, ayrıca Doğa Aktiviteleri Eğitimi programıyla bağlantılı olarak bazı tesisler uzak konumlarda, vahşi doğada bulunuyor. Wood, "Öğrencilerin fiziksel olarak bir araya gelmesi çok zor," diyor.

Aynı zamanda öğrenciler ekip çalışması yapmaya teşvik ediliyor. Wood, "Öğrenciler arasında ortak çalışmalar birkaç yıl öncesine göre çok daha yaygın," diyor. Öğretim görevlileri ödevleri artık tek tek öğrencilere değil, öğrenci gruplarına veriyor. Ortak çalışmalar, eğitim kadrosu arasında da bir kural haline geldi. Wood, "Bir projede en son ne zaman tek başına çalıştığımı hatırlayamıyorum," diye ekliyor.

"Gmail sayesinde tek yapmamız gereken yeni hesapların temel hazırlığını yapmak. Spam filtreleme işini Google'a bıraktık."

John Wood, Bilişim Daire Başkanı, Central Wyoming College

E-posta ve dokümanlara, "fiziksel alternatiflere" gerek kalmadan, kampüs dışından erişim

CWC'nin mevcut e-posta ve dosya depolama sistemleri öğrencilerin ve eğitim kadrosunun çalışma yeri ve şekline göre esneklik sunmuyordu. E-posta ve depolanan dokümanlara yalnızca kampüste erişilebiliyordu. Okuldan eve dosya götürmesi gereken kullanıcılar, USB çubukları veya harici sabit sürücüler gibi "fiziksel alternatifleri" kullanmak zorunda kalıyordu. Bu durum, ağların virüslere maruz kalması gibi güvenlik sorunları yaratmanın yanı sıra, kritik dokümanların birden fazla sürümünün oluşmasına da neden olabiliyordu.

E-posta, depolama ve üretkenlik araçlarının her yerden erişilebilecek alternatiflerle güncellenmesi söz konusu olduğunda Wood, en kritik iki unsurun bulut ve maliyet verimliliği olduğunu düşünüyordu. İlk ele alınan e-posta sistemi oldu. CWC'nin kampüsteki yerleşik sistemi Gmail'le değiştirildi. Eğitim için G Suite araçlarının okullara ücretsiz sunuluyor olmasının yanında, Wood, BT bölümünde de para ve zamandan tasarruf edildiğini fark etti.

Wood, "Tesis içi e-posta hizmeti için daha fazla personele ve yönetilmesi gereken daha fazla sunucuya ihtiyaç duyuluyordu," diyor. "Gmail sayesinde tek yapmamız gereken yeni hesapların temel hazırlığını yapmak. BT için bitmeyen bir sorun olan spam filtreleme işini Google'a bıraktık." Wood, kendilerininki gibi küçük bir BT bölümü için bu tür işlerden kurtulmanın "mucizevi" bir ilerleme olduğunu söylüyor.

Bütçe planlamasında ortak çalışmanın gücü

Google E-Tablolar ve Hangouts gibi diğer G Suite araçlarını kullanmaya başladıkça, öğrenciler ve okul çalışanları aynı sınıf, kütüphane veya konferans salonunda olmasalar bile ekip olarak çalışabilecekleri yeni yollar keşfetti. Öğretim görevlileri ve personel gerektiğinde uzaktan çalışmayı tercih edebiliyor; böylece CWC kampüslerine gidip gelmek için zaman harcamıyorlar. Wood, "Artık ortak çalışmalar farklı şekillerde gerçekleştirilebiliyor," diyor. "Kampüste olmasalar bile öğrencilerin karşılıklı görüşmesini sağladığından Hangouts gün geçtikçe daha popüler oluyor."

G Suite sayesinde öğrenciler, akademik makale yazmak veya araştırmalarını sınıf arkadaşlarıyla paylaşmak için ihtiyaç duydukları tüm araçlara kavuştu. Wood, "Microsoft Office'in öğrenci sürümünü nasıl satın alacakları konusunda endişelenmelerine gerek kalmadı," diyor. "Bu hem eğitim kadrosu hem de öğrenciler açısından müthiş bir gelişme. Artık, okul dışında yüklenen veya düzgün yüklenmeyen yazılımlarla ilgili endişelenmeme gerek kalmadı."

Bütçe e-tablolarında bile ortak çalışmanın gücünden faydalanılıyor. Eskiden, güncelleme ve onay istemek için yöneticilerin e-tablo alışverişi yapması gerekirdi. Bu da, hata veya bütçeyi güncelleme yetkisi olmayan kişilerin işe dahil olması ihtimalini artırırdı. Artık Woods ve diğer bölüm yöneticileri, Google E-Tablolar'da tek bir e-tablo oluşturup her bir hücre için kullanıcı izinlerini ayrı ayrı belirleyebiliyor.

Wood, "Bu, güçlü bir araç olduğunu kanıtladı. Kağıt veya e-posta alışverişi yapmaktan çok daha iyi," diyor. "İzni olmayan kullanıcılar hücredeki verileri değiştiremiyor; bu kadar basit."

İzinlerin "sahibi" artık öğrenciler ve eğitim kadrosu olduğundan, çalışmalarını kimlerle paylaşacaklarına yine onlar karar verebilir. Wood, "Eskiden doküman ve klasör paylaşımı için BT yöneticilerine bel bağlıyorduk," diyor. "Şimdiyse kararları kullanıcılar veriyor."

Ücretsiz, bulut tabanlı araçlar, CWC'ye ek bir maliyet getirmeden öğrencileri için daha iyi bir öğrenim deneyimi sağlama olanağı veriyor. Wood, "Basit araçlar bile maliyetleri aşağı çekip zamandan tasarruf etmemize katkı sağladı," diyor. "Örneğin, seyahat talebi gibi bir işlem için bile evrak alışverişi olurdu, ama şimdi herkesin inceleyebileceği, paylaşılan bir Google formu oluşturabiliyoruz."

Ortak çalışma, eğitim ve iş dünyasının olmazsa olmazları arasına girerken Wood, G Suite'le henüz iş hayatına başlamadan tanışan öğrencilerin uzun vadede de avantajlı olacağını düşünüyor. Wood, "Öğrenciler, yorum ve önerilerini paylaşarak ortak çalışmaların daha da verimli olmasına yardımcı oluyor," diyor. "Bir başka önemli nokta da, iş hayatında ortak çalışmalar yaparken ihtiyaç duyacakları sosyal becerileri kazanmaları."

"Öğrenciler yorum ve önerilerini paylaştıkça, iş hayatında ortak çalışma yürütebilmek için gereken becerileri geliştirmiş oluyorlar."

John Wood, Bilişim Daire Başkanı, Central Wyoming College

Kuruluş Profili

Central Wyoming College (CWC), 2000 öğrenciye eğitim sağlayan iki yıllık bir okuldur. Ana kampüsü Riverton, Wyoming'de olan CWC'nin Lander, Jackson ve Dubois'da da kampüsleri bulunmaktadır. CWC, öğrencilerini iş dünyası veya Wyoming Üniversitesi gibi başka okullara geçiş için hazırlamaya yoğunlaşmaktadır. Wyoming'in kırsal bölgesindeki konumuna uygun olarak, endüstriyel tarım ve doğa aktiviteleri eğitimi gibi bölümler, okulun önemli akademik faaliyetleri arasında yer almaktadır.

Kullanılan ürünler

Kaydolduğunuz için teşekkür ederiz!

Bize ilgi alanlarınızdan biraz daha bahsedin.