Gizlilik ve Güvenlik Bilgileri

Google'ın misyonu, dünyadaki bilgileri organize etmek, herkes tarafından erişilebilir ve yararlanılabilir hale getirmektir. Dünyanın dört bir yanındaki öğretmen ve öğrencilerin, birlikte öğrenmek ve çalışmak üzere teknolojiye erişebilmesini mümkün kılmak da bu misyonun doğal bir parçasıdır.

Bu misyon doğrultusunda, eğitimcilere uygun fiyatlı, kullanımı kolay ve güçlü çözümlerimizi sunuyoruz. Güveninize layık olmak için, öğretmen ve öğrencilerin gizliliğini korumamız ve en iyi güvenlik önlemlerini sunmamız gerektiğini biliyoruz. Bu web sayfasında, gizlilik ve güvenlik taahhütlerimiz yalın bir dille açıklanmaktadır.

G Suite for Education temel hizmetleri nelerdir?

G Suite for Education'nün sunduğu temel hizmetler, Google'ın okullara sağladığı eğitsel olanakların temel taşlarıdır. Temel hizmetler; Gmail (Inbox by Gmail dahil), Takvim, Classroom, Rehber, Drive, Dokümanlar, Formlar, Gruplar, E-Tablolar, Sites, Slaytlar, Talk/Hangouts ve G Suite for Education Kasası'dır. Bu hizmetler, G Suite for Education sözleşmesi kapsamında sağlanır.

Schools can use G Suite core services in compliance with COPPA and FERPA. G Suite core services contain no advertising and do not use information in those services for advertising purposes.

Dünyanın hemen her ülkesinden 50 milyonun üzerinde öğrenci, birlikte öğrenmek ve çalışmak için G Suite'ye güvenmektedir. Öğrenciler de dahil olmak üzere, tüm kullanıcılarımızın gizliliğini ve güvenliğini korumayı taahhüt ediyoruz.

Please note that there are additional services outside of the G Suite core services that G Suite users can access. These services are not governed by the Student Privacy Pledge or the G Suite agreement, so we may use information in these services in ways we would not for G Suite core services. For example, additional services may serve ads, and Google may use information in these additional services to improve them. For G Suite users in primary/secondary (K-12) schools, Google does not use any user personal information (or any information associated with a Google Account) to target ads. Please review the G Suite Privacy Notice, Google Terms of Service and Google Privacy Policy. Learn more about the differences between core services and additional services below.

Learn more about G Suite core and additional services Read our G Suite agreement (Google's contract with schools covering G Suite core services)

School

Okul ve öğrenci verileri Google'a mı ait olacak?

Hayır. Google, G Suite temel hizmetlerindeki hiçbir müşteri verisi için sahiplik iddiasında bulunmaz; bu durum sözleşmelerimizde de belirtilmektedir ("Fikri Mülkiyet" altında).

Yöneticilerin kuruluşlarının hizmetlerini, kullanımını ve verilerini takip etmesine yardımcı olmak için güçlü, kullanımı kolay yönetim araçları ve kontrol panelleri sağlıyoruz. Verilerinizi, siz onları ne süreyle saklamak istiyorsanız o kadar saklıyoruz. Bir eğitim departmanı, okul veya üniversite artık Google'ı kullanmamaya karar verirse, verilerini geri çekmelerini kolaylaştırıyoruz.

Learn how to take data out of Google Read the contract (section on "intellectual property")
Information Sharing

Does Google sell school or student data to third parties?

Hayır. G Suite verileriniz üçüncü taraflara satılmaz. Ayrıca, G Suite sözleşmenizde ve Gizlilik Politikamızda açıklanan birkaç istisnai durum dışında (örneğin, bizden verilerinizi paylaşmamızı istemeniz veya yasalar gereğince bilgi paylaşmaya zorunlu olmamız), sistemlerimize yerleştirilen kişisel bilgiler üçüncü taraflarla paylaşılmaz.

Bilgi Paylaşımı hakkında daha fazla bilgi edinin
No Ads

G Suite'nde reklam var mı?

Hayır. G Suite temel hizmetleri ürün setinde reklam yoktur. G Suite Temel Hizmetleri'nin dışında, G Suite Gizlilik Uyarısı'nda açıklandığı üzere ek Google hizmetleri reklam gösterebilir. İlk ve Ortaöğretim (K-12) okullarındaki G Suite kullanıcıları söz konusu olduğunda ise, kullanıcıların kişisel bilgileri (veya Google Hesabıyla ilişkili bilgileri) reklam hedeflemesi için kullanılmaz.

Read our G Suite agreement (Google's contract with schools covering G Suite core services) G Suite Gizlilik Uyarısını okuyun More about Privacy

Google verileri nasıl güvende tutuyor?

Verilerinizi güvenli ve gizli tutmayı; güvenlik ve gizliliğinizi ihlal etme girişimlerine karşı sizi ve okulunuzu korumayı taahhüt etmekteyiz. Sistemlerimiz, sektördeki en güvenli sistemler arasındadır ve müşterilerimizin verilerine yönelik yasa dışı erişim girişimlerine kararlı bir tutumla karşı koyarız.

Google'ın veri merkezleri, sağlamlaştırılmış özel yapım bir işletim ve dosya sistemi ile çalışan yine özel yapım donanımlar kullanılır. Bu sistemlerin her biri, güvenlik ve performans açısından optimize edilmiştir. Tüm donanım yapısı Google tarafından kontrol edildiğinden, oluşabilecek her türlü tehdit veya zayıflık durumuna hızla yanıt verebiliyoruz.

Google, Gmail (ekler dahil) ve Drive verilerini aktarım sırasında şifreler. Bu yöntem, iletilerinizin yalnızca siz ve Google'ın sunucuları arasında gidip gelirken değil, aynı zamanda Google'ın veri merkezleri arasında taşınırken de güvende olmasını sağlar.

Güvenlik hakkında daha fazla bilgi
Reliable tools

Google sunduğu araçların güvenilir olmasını nasıl sağlıyor?

Kendini kanıtlamış altyapımız her ay 100 milyarı aşkın arama sorgusunu işlemekte ve Gmail gibi hizmetleri, %99,978 kullanılabilirlik oranıyla ve planlanmış kesintiler olmadan yüz milyonlarca kullanıcıya ölçeklendirmektedir. Bilgilerinizi korumakla görevli, güvenlik alanında dünyanın en iyi uzmanları olan 450'den fazla tam zamanlı mühendisimiz vardır.

Güvenilirlik hakkında daha fazla bilgi
Security practices

Google'ın güvenlik uygulamaları hangi üçüncü taraflar tarafından incelendi?

Bağımsız denetçilerle bağlantıya geçerek veri koruma uygulamalarımızın incelenmesini sağlıyoruz. G Suite'yle ilişkili uygulamalarımızın ve sözleşmeden doğan taahhütlerimizin ISO/IEC 27018:2014 standardına uygun olduğu, bağımsız bir denetim şirketi olan Ernst & Young tarafından onaylanmıştır. G Suite uygulamaları ve veri merkezlerimiz de SSAE 16 / ISAE 3402 Tür II SOC 2 ile denetlenir ve ISO 27001 sertifikasına sahiptir.

More about Compliance See our security audit certifications Details of SOC3
Keep Data Secure

Aynı sunucuları paylaşan başka müşterilerin verilerime erişemeyeceğinden nasıl emin olabilirim?

Verileriniz, sanki kendi sunucusundaymış gibi mantıksal olarak korunur. Yetkisiz kişiler verilerinize erişemez. Diğer müşterilerin verilerinize, sizin de onların verilerine erişmesi mümkün değildir. Aslında tüm kullanıcı hesapları, bir kullanıcının diğerinin verilerini görmesini engelleyen bu güvenli mimari tarafından korunmaktadır. Bu, İnternet bankacılığı uygulamaları gibi diğer paylaşılan altyapılarda müşteri verilerinin bölümlere ayrılmasına benzer.


Keeping our words

Sözümüzde durduğumuzdan nasıl emin olabilirsiniz?

G Suite sözleşmemizde, sözleşmeye dahil edilmiş taahhütlerde bulunuruz ve burada görebileceğiniz gibi, gizlilik ve güvenlik standartlarına uygun hareket etmeyi taahhüt ederiz. Ayrıca, konu ister sistem performansını doğrulamak için kullanılan gerçek zamanlı kontrol panelleri, ister süreçlerimiz üzerinde sürekli olarak gerçekleştirdiğimiz denetimler, ister veri merkezlerimizin konumunun paylaşılması olsun, size en üstün şeffaflığı sağlamayı taahhüt ediyoruz. Söz konusu olan sizin verilerinizdir. Daima bilinçli kararlar verebilmeniz için bu verilerle ne yapıldığı konusunda bilgi sahibi olmanızı istiyoruz.

Şeffaflık hakkında daha fazla bilgi
Student Privacy Pledge

Google, Öğrenci Gizliliği Taahhüdü'nü imzaladı mı?

Evet. Okullara yönelik taahhütlerimizin tekrar teyit edilmesi amacıyla Google, Öğrenci Gizliliği Taahhüdü'nü imzalamıştır. Gelecekte Gizlilik Forumu (FPF) ve Yazılım ve Bilişim Derneği (SIIA) tarafından ortaya koyulan bu taahhüt, okullarda kullanılmak üzere tasarlanmış hizmetlerimizde bulunan öğrenci kişisel bilgilerinin muhafaza edilmesine yönelik irademizi göstermektedir.

Read the Student Privacy Pledge Student privacy pledge signatory
Security practices

Google verilerimi şifreliyor mu?

Evet. Veriler çeşitli düzeylerde şifrelenmektedir. Google, kullanıcılarla G Suite hizmetleri arasındaki tüm iletimlerde HTTPS (Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü) protokolünü zorunlu tutmakta, tüm hizmetleri içinse Perfect Forward Secrecy (Mükemmel İletim Gizliliği - PFS) protokolünü kullanmaktadır. Google ayrıca, diğer posta sunucularıyla olan iletimlerini 256 bit Taşıma Katmanı Güvenliği (TLS) protokolüyle şifreler ve doğrulama ile anahtar değişimi aşamaları için 2048 RSA şifreleme anahtarlarını kullanır. Böylece, kullanıcılar harici taraflarla yine TLS kullanarak ileti alışverişi gerçekleştirdiğinden, ileti aktarımı koruma altına alınmış olur.


How do Google services collect and use information with G Suite for Education accounts?

The G Suite for Education Privacy Notice can help schools, students, and parents understand what information Google services collect when used with G Suite for Education accounts, and what they do with that information.

G Suite Gizlilik Uyarısını okuyun

G Suite for Education hesaplarında kullanıcı verileri ne ölçüde taranıyor veya dizine ekleniyor?

G Suite services don't collect or use information in those services for advertising purposes or to create ads profiles.

Gmail hizmeti hem tüketiciler hem de G Suite kullanıcıları için, tüm kullanıcılarımıza yüksek performans, güvenilirlik ve güvenlik sunmamıza yardımcı olan aynı altyapı üzerinde çalışır. Ancak G Suite; eğitim, iş ve kamu müşterileri için ek güvenlik, yönetim ve arşivleme denetimleri sağlayan ayrı bir hizmettir.

Birçok e-posta sağlayıcısı gibi biz de müşterilerimizin güvenliğini sağlamak ve ürün deneyimlerini geliştirmek için Gmail'de taramalar gerçekleştiririz. G Suite için Gmail'de buna, virüsten ve spam'den koruma, yazım denetimi, alakalı arama sonuçları; Öncelikli E-postalar ve takvim etkinliklerinin otomatik algılanması gibi özellikler dahildir. Ürün özellikleri sunmak için tarama tüm gelen e-postalarda gerçekleştirilir ve %100 otomatiktir. G Suite e-postaları, reklam verme amacıyla TARANMAZ.

G Suite Gizlilik Uyarısını okuyun

G Suite for Education, Aile Eğitim Hakları ve Mahremiyeti Yasası'na (FERPA) uygun şekilde kullanılabilir mi?

Evet. G Suite'nün temel hizmetleri Aile Eğitim Hakları ve Mahremiyeti Yasası'na (FERPA) uygundur ve bu yöndeki taahhüdümüz, sözleşmelerimizde de yer almaktadır.

FERPA hakkında daha fazla bilgi

ABD-AB Güvenli Liman Sözleşmesi'ndeki değişiklikler göz önünde bulundurulduğunda, G Suite for Education, AB Veri Koruma Direktifi'nin gereksinimlerini karşılamak için ne gibi seçenekler sunuyor?

Okullar, veri işleme ekimiz ve model sözleşme maddelerine tabi olmayı tercih edebilir. Bunlar, AB Veri Koruma Direktifi'nin uygunluk ve güvenlik şartlarını karşılamaya yönelik ilave yöntemlerdir. Model sözleşme maddeleri, kişisel verilerin Avrupa dışına aktarılmasına izin verileceği şekilde Avrupa Birliği Komisyonu tarafından özel olarak hazırlanmıştır.

Bunu henüz yapmayan G Suite müşterilerimize, veri işleme eki ve model sözleşme maddelerine tabi olmanın iyi bir fikir olduğunu hatırlatmak isteriz.

See opt-in instructions More about model contract clauses

G Suite for Education, 1998 tarihli Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası'na uygun şekilde kullanılabilir mi?

Evet. Sözleşmenin bir gereği olarak, G Suite kullanan okullardan, COPPA tarafından zorunlu tutulan veli iznini almalarını talep etmekteyiz. Okul, veli iznine sahip olduğu sürece hizmetlerimiz COPPA'ya uygun şekilde kullanılabilir.

COPPA'yı okuyun Read our help center article “Getting consent for G Suite”

Chromebook Eğitim Sürümü kimler tarafından kullanılır?

Milyonlarca öğrenci öğrenim süreçlerinde Chromebook'lardan yararlanıyor. Geçtiğimiz iki yıl içinde, gizlilik ve güvenlik özelliklerinin de katkısıyla Chromebook'lar, ABD'deki ilk ve ortaöğretim okullarının en çok tercih ettiği cihaz oldu. Yöneticiler, öğrencilere okulun uygun gördüğü biçimde geniş veya kısıtlı erişim vermek üzere gerekli ayarları yapabilmektedir.

Chromebook'lar temel bir hizmet olmamakla birlikte, bu cihazların okullarda COPPA ve FERPA'ya uygun şekilde kullanılabilmesi için, Chromebook'a girilen hiçbir verinin öğrencilere yönelik reklam yayınlarının hedeflenmesi amacıyla kullanılmamasını sağlıyoruz. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.


Chromebooks safety

Chromebook'lar öğrencilerim için güvenli mi?

Evet. Chromebook'lar, herhangi ek bir güvenlik yazılımına gerek duymadan virüs ve kötü amaçlı yazılımlara karşı korunacak şekilde, birden çok güvenlik katmanıyla tasarlanmıştır. Cihazın açılma süresinin tam %10'u, cihaz üzerinde oynama yapılıp yapılmadığının yeniden doğrulanması için ayrılmıştır; bu sayede, Chromebook'u her açtığınızda güvenlik kontrolü yapılmaktadır. Ayrıca, Chromebook'lar web'den yönetilebildiğinden, okulun BT yöneticileri, güvenli taramayı etkinleştirme veya kötü amaçlı siteleri engelleme gibi çeşitli politika ve ayarları kolayca yapılandırabilir.

More about Chromebook security More about Chromebook privacy Read the Chrome privacy whitepaper
Online testing

Chromebook'lar, İnternet üzerinden yapılan sınavlarla uyumlu mu?

Chromebook'lar, öğrenci değerlendirmelerini yönetmek için güvenli bir platformdur; düzgün şekilde kurulduğunda bu cihazlar ilk ve ortaöğretim test standartlarına uygundur. Chromebook'larla sınav sırasında öğrencilerin web'e göz atmamaları için öğrencilerin İnternet erişimini kapatabilir, bunun yanı sıra harici depolama, ekran görüntüleri ve yazdırma işlevini de devre dışı bırakabilirsiniz. Chromebook'ların İnternet üzerinden öğrenim için donanım ve işletim sistemi gereksinimlerini karşıladığı PARCC (bkz. TestNav) ve Smarter Balanced Assessment konsorsiyumları tarafından doğrulanmıştır.

Chromebook'ları testler için yapılandırma
Chrome Sync

Chromebook Eğitim Sürümü kullanan öğrencilerin verileri nasıl kullanılıyor ve korunuyor?

Chrome Senkronizasyonu, Google Hesabı sahiplerinin herhangi bir Chromebook veya Chrome tarayıcısına giriş yaparak tüm uygulamalarına, uzantılarına, yer işaretlerine ve sık ziyaret edilen web sayfalarına ulaşmasına olanak sağlar. Bu, öğrencilerin hemen çalışmaya başlayabileceği anlamına gelmektedir. Başta, maddi olanakları her çocuğa bir cihaz sağlamaya elvermeyen okullar olmak üzere, Chromebook'ların bu kadar popülerlik kazanmasının nedenlerinden biri de budur. Chromebook'lar ve Chrome Senkronizasyonu sayesinde öğrenciler, sınıf arkadaşlarıyla paylaştıkları herhangi bir cihaz üzerinde kişiselleştirilmiş bir deneyime sahip olabilir.

G Suite hesaplarındaki kişisel kimlik belirlemeye yarayan Chrome Senkronizasyonu verileri yalnızca Chrome'da ilgili kullanıcıya ait özellikleri etkin hale getirmek için kullanılır (örneğin, öğrencilerin kendi tarama verilerine ve ayarlarına çeşitli araçlarda, güvenli şekilde erişmesini sağlamak amacıyla). Ek olarak sistemlerimiz, milyonlarca Chrome Senkronizasyonu kullanıcısından toplanan verileri derler; biz de bu verileri, bireysel kullanıcılara ait bilgilerin tamamen kaldırılmasının ardından, sağladığımız hizmetleri bütünsel olarak iyileştirmek amacıyla kullanırız. Örneğin, veriler milyonlarca kişinin aslında bozuk olan bir web sayfasını ziyaret ettiğini gösteriyorsa o site, arama sonuçlarında daha aşağıya taşınabilir. Bu işlem herhangi bir kişiyle bağlantılı olmadığı gibi öğrenci davranışlarını analiz etme gibi bir amacı da yoktur. Yöneticiler, Chrome Senkronizasyonu'nu devre dışı bırakmayı tercih edebilir; son kullanıcılar ise hangi bilgilerin senkronize edileceğini belirleyebilir. G Suite kullanıcılarının Chrome Senkronizasyonu verileri, öğrencilere bireysel olarak reklam hedeflemesi yapmak amacıyla kullanılmaz.

Learn more about Chrome Sync Learn how to manage Chrome devices See how to encrypt your synced data

Ek hizmetler

Okullar, öğrenci veya öğretmenlerin G Suite hesaplarıyla ek Google tüketici hizmetlerini kullanıp kullanamayacağına karar verebilir. İlk ve ortaöğretim öğrencilerinin kişisel bilgilerinin bu hizmetlerde reklam hedeflemesi amacıyla kullanılmamasını sağlamayı taahhüt eder; ayrıca, bazı durumlarda hiçbir reklam gösterilmemesini sağlarız.

Ek Hizmetlerin çoğu Google Hizmet Şartları ile Gizlilik Politikası'na tabidir; bazı hizmetlerin ise hizmete özel şartları da bulunabilir.

Okul yöneticilerine, bu hizmetleri belirli öğretmen ve öğrenci grupları için açma veya kapatma konusunda karar verme imkanı tanıyoruz. Her kuruluş ve topluluk birbirinden farklı olduğundan, okullara, araçları kendi öğrenci ve eğitimcilerinin benzersiz gereksinimlerini karşılayacak şekilde yapılandırma olanağını sunuyoruz.

Learn more about G Suite core and additional services Learn more about additional services that can be used with G Suite accounts, and see any service-specific terms that apply to them Read the Google Terms of Service Read the Google Privacy Policy that governs many additional services

Aileler İnternet'te çocuklarının güvenliğini nasıl sağlayabilir?

Okullara sunduğumuz hizmetlerle ilgili ayrıntıların sunulduğu bu sayfada, çocuklarınızın İnternet'i okul dışında kullanırken de güvende olmasını hedefleyen yönergeler bulabilirsiniz. Google Aile Güvenliği Merkezi'ni oluştururken çok sayıda iş ortağıyla birlikte çalıştık.

Google Aile Güvenliği Merkezi'ni ziyaret edin