Google Cloud Platform sayesinde Howard West makine öğrenimi dünyasına adım atıyor

Cloud Datalab ve TensorFlow gibi Google Cloud Platform araçlarını kullanan Howard Üniversitesi profesörlerinden Gloria Washington, makine öğrenimi ve özgüvenin büyülü birleşimi sayesinde Howard West öğrencilerinin problem çözme pratiği kazanmalarına yardımcı oluyor.

Şu an Howard Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi profesörlerinden olan Gloria Washington, George Washington Üniversitesi'nde doktorasını yaparken, bu dereceyi alacak kadar zeki olup olmadığı konusunda kendisine şüpheyle yaklaşıldığını anımsıyor. "Aslına bakarsanız profesörlerimden biri yeterince zeki olmadığımı söylemişti," diyor. "Bunu duymak insanın psikolojisini bozabiliyor. Özellikle de GRE'de yüksek puanlar, okulda yüksek notlar almış biriyseniz". Ancak kendisine burun kıvıranlar hayallerini gerçekleştirmesine engel olamayacaktı.

"Bilgisayar bilimleri alanında doktora yapan siyahi kadınların sayısının artmasını istiyorum"

Gloria Washington, Howard Üniversitesi, Bilgisayar Bilimleri Profesörü

Yeni bir ilgi alanı: İnsan-Bilgisayar Etkileşimi

George Washington Üniversitesi'nde National Physical Sciences Consortium akademi üyelerinden Gloria, uygulamaların son kullanıcısına odaklanan bir alan olan İnsan-Bilgisayar Etkileşimi (HCI) ile tanıştı. Washington, "Yazılım mühendisliğinin son kullanıcı desteğine karıştığı bir alanda çalışmak istediğimi hep biliyordum; çünkü insanlara yardım etmek istiyordum," diyor. "Bu, masanızda oturup program yazmaktan daha fazlasını gerektirdiğinden çok ilgimi çeken bir alan. Bu alanda, kullanıcılarla etkileşime geçmeniz, onların hikayelerini öğrenmeniz, onları mutlu eden şeyleri anlamanız ve yine onlar etrafında uygulamalar geliştirmeniz gerekiyor." Bilgisayar bilimini başkalarına yardımcı olmak için kullanma tutkusu ve güçlü iradesi sayesinde Gloria, İnsan-Bilgisayar Etkileşimi alanındaki doktorasını tamamladı.

Gloria, mezun olup Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) ve Booz Allen Hamilton gibi kuruluşlarda çalıştıktan sonra, asıl tutkusunun akademik yaşam olduğunu fark etti. Düşüncelerini, "Fikirlerimin aslında bana ait olmadığını fark ettim. Bunlar aslında şirketin fikirleriydi. Bunda bir sorun yok ama kariyer basamaklarını tırmandıkça kendinizi doktoralı bir uzman olarak kabul ettirmeye çalışıyorsunuz. İşler güç bir hal alıyor, çünkü akademik çalışmalarınız takdir görmüyor." şeklinde açıklayan Gloria, eğitim alanına dönme vaktinin geldiğine karar verdi. "Benim fikirlerim yine bana ait olabilir ve bana benzer başka insanları da doktora sahibi olma konusunda etkileyebilirim."

Gloria tutkusunu Howard'ın akademik çevrelerine taşıyor

Howard'da çalışmaya başladığı günden bu yana, Gloria'nın hedefi her zaman öğrencilere ilham vermek ve hedeflerini gerçekleştirmeleri için onlara yardımcı olmak olmuş. Yüksek öğrenimde görmezden gelinen azınlıklara yol göstermeye odaklanan Gloria, "Bilgisayar bilimi alanında doktora yapan siyah kadınların sayısının artmasını istiyorum," diyor. Kendisi, Howard'da profesör olarak çalışmaya başladıktan sadece iki yıl sonra ilk siyah kadın doktora öğrencisini mezun etmiş.

Gloria, öğrencilerine cesaret aşılamaya devam ederken, Howard'daki sınıfında da hâlâ çeşitli güçlüklerle yüzleşiyor. "Maalesef, Howard'da maddi olanaklarımız sınırlı. Bu yüzden bazı bilgisayarlarımız eski," diyor. Eski donanımlar, bilgisayar bilimi öğrencilerinin üzerinde çalıştığı türde görevleri yerine getirmek için gereken işlem gücünü sunamıyor.

Bu durumda, yeterli fonlara sahip olmayan bir programda dersler nasıl daha verimli hale getirilebilir ve öğrenime destek olacak ileri teknolojiler programa nasıl dahil edilebilir? Cevabın Google Cloud Platform (GCP) kullanımında olduğuna inanan Gloria, "GCP'ye bağlanabilirsek, donanım engelini ve yarattığı güçlükleri aşmamız mümkün olabilir," diyor.

Öğrencilerin uygulamaları kolayca oluşturması için Google Cloud Platform'u kullanmak

Gloria, Howard'daki bazı derslerinde, öğrencilerinden genelde yerel bir uygulama üzerinde çalışmalarını istiyor, ancak bu durum, mobil geliştirmeyi yavaşlatabiliyordu. Şimdiyse, farklı GCP ürünlerinin kullanımı sayesinde Gloria bu sorunu aşabilecek. "Öğrencilerimin, gerçekten çalışan ve kurulumu kolay bir arka uca erişmesini istiyordum. Devasa bir veritabanı oluşturup PHP bağlantısına odaklanmalarını istemedim. Öğrencilerin mobil uygulamalarına kolayca ekleyebileceği ve kullandıkları verileri yakalamak için faydalanabilecekleri API tabanlı bir sistemin arayışındaydım."

Gloria, yüksek kalitede uygulamaların hızlı ve kolay şekilde geliştirilmesine yardımcı olan Google'ın mobil platformu Firebase'i kullanan bir öğrencisinin başarısından bahsediyor. "Yüzünüzde herhangi bir ifadeyle (asık, gülümser, boş bakışlı vs.) bir fotoğraf çektiğinizde, öğrencimizin geliştirdiği bu uygulama size ruh halinize göre bir çalma listesi öneriyor. Firebase'te tutulan bu fotoğraflara daha sonra da erişilebiliyor. Bu uygulamayı geliştirirken Firebase öğrencimizin çok işine yaradı. Tek yapması gereken API'yi kullanarak Firebase'i mobil uygulamaya bağlamaktı."

"Hızlıca çalışır duruma geçebilmek ve herhangi bir şey indirmek zorunda olmamak için Datalab'i seçtim."

Gloria Washington, Howard Üniversitesi, Bilgisayar Bilimleri Profesörü

Makine Öğreniminin gücünü öğrencilerin kullanımına sunmak

Google'ın Kaliforniya, Mountain View'daki ana kampüsünde, Howard West sınıfının ilk yılında laboratuvar öğretim görevlisi olarak çalışan Gloria bu yaz, Google çalışanı Sally Goldman'la birlikte makine öğrenimi konulu bir bilgisayar bilimleri dersi verdi. Bu derste Gloria'nın öğrencileri; GCP, Cloud Datalab ve TensorFlow kullanarak makine öğrenimi sorunlarına nasıl yaklaşılacağını öğrendi.

Datalab, verileri keşfetmek, analiz etmek, dönüştürmek, görselleştirmek ve ayrıca GCP'nin Google Compute Engine motorunda çalışan makine öğrenimi modelleri oluşturmak için geliştirilmiş güçlü, etkileşimli bir araçtır. Sayısal hesaplamalar için oluşturulmuş açık kaynaklı bir yazılım kitaplığı olan TensorFlow ise, geliştiricilerin makine öğrenimi algoritmaları oluşturmasını ve eğitmesini daha kolay hale getirmek amacıyla veri akışı grafiklerini kullanır. İki GCP aracı da Gloria ve öğrencilerine sınıfta yardımcı oldu.

Gloria, "Datalab çok önemli bir sistemdi. Çünkü öğrencilerin TensorFlow'u kitaplıkla birlikte indirmesine ve gerekli destekleyici kitaplıkların dizüstü bilgisayarlarında olup olmadığını kontrol etmesine gerek kalmıyordu," diyor. "Şu an, Datalab Jüpiter'de çalışıyor olsa ve öğrenciler de verileri TensorFlow'a almak istese, bunu küçük bir kod çağrısıyla yapabilirler ve kod gerçek arayüzde çalışır. Oldukça hızlı, çünkü eskiden bizde olan veritabanlarının kopyasının saklandığı bulut hizmetine bağlı. Datalab'i tekrar Howard Üniversitesi'ne getirebilmeyi ümit ediyorum."

Gloria'nın bu yaz Datalab'i seçmek için çok geçerli bir nedeni vardı. Washington, "Hızlıca çalışır duruma geçebilmek ve herhangi bir şey indirmek zorunda olmamak için Datalab'i seçtim," diyor. Gloria, bir günden kısa bir sürede Datalab'i hazır ve çalışır duruma getirebilmiş. TensorFlow makine öğrenimi algoritmalarını ve API'leri kullanmayı, kendisi ve öğrencileri açısından son derece kolay hale getirdiği için Datalab'e müteşekkir olduğunu söylüyor.

Gloria, "İlk başladığımızda her şey çok hızlı gitti. Yaptığım tek şey, öğrencilerin Python'u tanıması için onlara bir fırsat vermek, böylece TensorFlow'a yönelik bazı API çağrılarının nasıl yapılacağını öğrenmelerini sağlamaktı," diye açıklıyor. "Bir sömestirdeki hafta sayısını hesaba katarsanız, bunun ne kadar avantaj sağladığını anlayabilirsiniz. Çünkü bir kitaplığı indirmek zorunda olsaydınız, öğrencilere bunu bilgisayarda nasıl çağıracaklarını göstermeniz de gerekecekti. Datalab'de ise bunu yapmamıza gerek yoktu."

Sadece 5 haftada öğrenimi hayata geçirmek

Konuyu toparlamak gerekirse, Datalab ve TensorFlow, Gloria'nın uygulama ve proje merkezli bir yaz kursu düzenlemesine olanak sağladı. Bu kurs, kapalı kapılar ardında geliştirilen bir teknolojiye ağırlık vermek yerine makine öğrenimi kullanarak öğrencilerin problem çözme pratiği kazanmasına yardımcı olmaya odaklanıyordu.

"Bu bizim için çok önemliydi, çünkü kurs için sadece beş haftamız vardı. Bir haftanızı öğrencilerinize kitaplık indirmeyi açıklamakla harcar, sonra da kitaplıkları kabuktan çalıştırabilmeleri için doğru komutları öğretmeye çalışırsanız, hiç uğraşmak istemediğimiz bir sürü karmaşa oluşturmaktan başka bir şey yapmış olmazsınız. Datalab bu karmaşıklığı önemli ölçüde azalttı."

Howard'da dönüş yolunu tutan Gloria, Google'ın araçları olmadan ders vermeyi artık hayal bile edemediğini söylüyor ve "Howard'da gelecekteki araştırma projelerimizde Datalab ve Google Developer Codelabs'i kullanabildiğimi hayal ediyorum," diyor. "Şu an biliyorum ki, Howard'da Datalab olmadan makine öğrenimi dersi vermem gerekse herhalde çıldırırdım."

Öğrencilerine teknolojiye erişme imkanı sunmanın dışında Gloria, engelleri nasıl aşacakları ve akademik yaşamda nasıl ilerleyebilecekleri konusunda da onlara rehberlik ediyor.

Gloria, "20 yaşımdaki halimle karşılaşsam acaba ona ne derdim diye çok düşündüm," diyor. "Başarılarını tek bir kişi belirleyemez Gloria. Acele etmez ve çok çalışırsan, hiç kimse elde edeceğin başarıyı etkileyemez. Tek bir kişinin hakkında söyledikleri yüzünden hayatına dair verdiğin kararları değiştirme. İnsanların birbirini teşvik ettiği profesyonel bir kuruluşa katıl ve önemli olanın rekabet veya notlar değil, birbirinize destek olmak olduğunun farkına var. Sınıf dışında yaptığın şeyleri kendin için yapmaya özen göster. Örneğin, insan merkezli bilişimle ilgileniyorsan, kendi kendine bu konudaki araştırmaları oku. Böylece kimse sana 'bu kız ne dediğini bilmiyor' diyemez."

Kuruluş Profili

Howard West, Howard Bilgisayar Bilimleri öğrencilerini özel bir misafir öğrenci programıyla Kaliforniya, Mountain View'daki Googleplex'e getiren 12 haftalık dolu dolu bir yaz deneyimiydi. Howard öğrencilerine, bilgisayar bilimleri programlarının son iki yılında Google kampüsünde deney temelli bir müfredat sağlandı; dersler Howard öğretim görevlileri ve Google Mühendisleri tarafından verildi. İki proje ekibine ayrılan öğrenciler doğrudan Google'daki profesyonel/akademik faaliyetlerden öğrenme ve bu faaliyetlerde yer alma fırsatı buldu. Bu model, Howard öğrencilerine gerçek hayattaki uygulamalardan alınmış projelere dahil olma ve mezun olduklarında çalışmaya hazır olmalarını sağlayacak becerileri kazanma olanağı verdi. Programın genel hedefleri; Google, Silikon Vadisi ve Afrikalı Amerikalı Topluluk arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve teknoloji sektöründe Afrikalı Amerikalıların temsilini artırmaktı.

Kullanılan ürünler

Kaydolduğunuz için teşekkür ederiz!

Bize ilgi alanlarınızdan biraz daha bahsedin.